Српска православна црква и њени верници три дана празнују дан Силаска Духа Светога на апостоле.
У народу је овај празник познат и као Тројчидан, а траје три дана – чине га и духовски понедељак и уторак. Увек пада у недељу, на педесети дан од Васкрса, а по значају је трећи највећи празник. Цела недеља има празнични тон, а назива се „трапава“ и у току ње се не пости!
Силаском Духа Светога на апостоле откривена је тајна Бога као Светог Тројства – Оца, Сина и Светога Духа. Зато су три Божја лица у народу позната као Тројице.
Данас је Духовски односно Тројички понедељак, у црквеном календару обележен црвеним словом. Црквено празновање наставља се читаве седмице, током које се ниједан дан не пости.
Добар је дан за почетак послова. Не ради се једино по њивама које су близу воде. Деци се брани купање у рекама, чак се избегава прелажење мостова.
Бели дани, без поста, који падају у седмицу по Духовима су заветни дани у многим селима.