Укупно 17 учесника се такмичило у две категорије – Квалитет фестивала, у певачком смислу, из године у годину све бољи – Манифестацију подржала Општина Темерин
Најпрепознатљивија манифестција коју организује Мађарско културно-уметничко друштво „Сирмаи Карољ“ јесте фестивал забавне музике „Тини“, који је ове године одржан 2. децембра. У Спортској хали у Темерину публика је уживала у сценским наступима 17 такмичара из целе Војводине.
Учесници, подељени у две категорије: млађу, од 12 до 17 година и омладинску, од 18 до 28 година, представили су трочланом жирију своја певачка умећа и перформансе, а у међувремену је публику забављао и гостујући ансамбл „Барапарти“ из Аде, указује нам председник МКУД-а „Сирмаи Карољ“, Флориан Варга.
– На фестивал се пријавило 23 кандидата из целе Војводине, а највише њих из Темерина. Нису сви, међутим, дошли на аудицију, тако да је изабрано 17 финалиста – шест из Темерина, двоје из Сенте и по један такмичар из Новог Бечеја, Аде, Мужље, Зрењанина, Бачког Петровог Села, Мале Пијаце, Куле, Купусине и Кањиже. У програму су учествовала и два победника од прошле године, као и гостујућа група „Барапарти“ из Аде – напомиње Варга, а затим наставља;
– Људи, задужени за технику, су поставили комплетну бину, расвету и озвучење заједно са ЛЕД мониторима још претходно вече у Спортској хали. Фестивал је почео у 19.30 часова, уз директан тпренос на РТВ 2 и интернет пренос. У хали је било око 500–550 гледалаца. Чланови жирија су оцењивали усмено, описно, сваког такмичара после наступа. Посматрано у целини, био је нешто мањи број финалиста у односу на прошлу годину, али зато је просечни квалитет певача био већи – објашњава Варга.
Стручни жири ове године састојао се од три члана, а то су: др Агота Виткаи Кучера, професорка на Академији уметности у Новом Саду и оперска певачица, затим Ервин Ереш из Новог Сада, композитор и музичар, и Арпад Серда из Новог Бечеја, музичар и извођач.
Такмичаре је пратио фестивалски оркестар, чији су чланови познати темерински музичари, који су радили у студију заједно са певачима. Један од чланова овог оркестра, Мелинда Морваи, преноси нам своје утиске о томе како је текла припрема са такмичарима.
– Оно што је битно да се нагласи, је то да смо ми имали пробе са децом од почетка новембра, које смо колега Ласло Гез и ја реализовали. Учесници су добили матрицу, снимак, тако да су могли да вежбају код куће, али су, уз то, имали прилику и да присуствују уживо пробама са оркестром у студију, што сматрам да је веома корисно. Имали су и главну пробу у позоришној сали, недељу дана пре фестивала, а и 2. децембра, пре почетка такмичења. Према мом мишљењу, фестивал је квалитетнији у односу на претходне године, а томе управо доприноси већи број проба, јер када такмичари имају прилике да вежбају са оркестром више пута, квалитет продукције се побољшава. Било је јако занимљиво радити са децом, мени је то увек изазов и ја то волим, да пратим њихов напредак, а потом ишчекујем крајњи резултат – истиче Морваи.
С обзиром да реализација „Тини“ фестивала не би била могућа без покровитеља и спонзора, Варга се овим путем захваљује на њиховој помоћи и подршци.
– Највећу помоћ смо добили од Општине Темерин, која нам је и ове године изашла у сусрет, захваљујући финансијским средствима и могућности да користимо Спортску халу. Од осталих покровитеља, истакао бих и братску општину Морахалом, која је обезбедила једну од главних награда за победнике фестивала, док је, међу локалним спонзорима, породица Хуђик, као и претходних година, такође спонзорисала новчане награде за најбоље такмичаре – поручио је Варга.
ПОБЕДНИЦИ ФЕСТИВАЛА
У МЛАЂОЈ категорији такмичило се 11 певача, од којих је прво место заузела Ема Санка из Купусине, друго место Лила Ереш из Новог Бечеја, а треће Река Катарина Халапи из Темерина. Награду публике, у хали и испред малих екрана, будући да се гласало и преко QR кода, освојила је такође Лила Ереш.
У старијој категорији учествовало је шесторо омладинаца, међу којима је најбоља била Хенријета Ереш из Темерина, док је друго место освојио Фабиан Балинт из Кањиже, а треће Петронела Фењвеши из Куле.
Поред тога, додељене су и две посебне награде за најинтересантнији сценски наступ, Кири Ковач из Бачког Петровог Села и Арону Мезеију из Мужље.
МКУД „СИРМАИ КАРОЉ“
МКУД „Сирмаи Карољ“ годинама на овом простору представља културу и фолклор мађарске заједнице. Основано је 1955. године са циљем да окупи младе људе који воле традицију, песму, плесове, дружење и путовања. У првим годинама рада, одржали су велики број концерата и учествовали на фестивалима у земљи и иностранству.
Друштво тренутно броји преко 150 чланова, од школског, до најстаријег узраста, који се подучавају у певању, плесању, свирању на традиционалним инструментима.
Према речима председника, Флориана Варге, њихова најважнија делатност јесте пружање могућности свим генерацијама, од најмлађих, до најстаријих, да се упознају са традиционалним плесовима, песмама, инструментима, ношњом и обичајима својих предака, које ће наставити да негују.
З. Б.
Пројекат „Комшија није мањина 2023“ финансијски је подржао Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама. Ставови изнети у пројекту, међутим, не изражавају нужно ставове Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама.