Сутра је нерадан дан, обележава се Дан примирја у Првом светском рату

У Србији ће се у понедељак, 11. новембра, обележити Дан примирја у Првом светском рату, државни празник који се од 2012. године одржава у знак сећања на завршетак Великог рата. Тог дана, 1918. године, у 11 сати, у француском Компјењу, потписано је примирје између сила Антанте и Немачке, чиме је окончан рат који је однео милионе живота и имао дубоке последице на светску историју.

Србија, која је током рата претрпела огромне жртве, посебно је осетила последице Великог рата. Према подацима Конференције мира у Паризу, Србија је изгубила више од 1,2 милиона људи, што чини 28 одсто њеног прератног становништва. Међу погинулима су били и војници, као и цивили који су страдали од рана и епидемија. Од 402.435 војника који су изгубили живот, значајан број је пао током битки које су се водиле на различитим фронтовима, укључујући и тешке борбе на Солунском фронту.

Дан примирја у Србији није само дан сећања на историјски тренутак, већ и на важну природну и културну симболику. Цвет Наталијине рамонде, који је у Србији заштићен законом, представља амблем овог празника. Ова угрожена биљка, која расте у источној Србији и на планини Кајмакчалан, символизује снагу и опстанак, јер је преживела векове и жестоке услове, попут оних са фронта Првог светског рата. Име овог цвета потиче од краљице Наталије Обреновић, а открио га је 1882. године ботаничар Сава Петровић.

Наталијина рамонда, са својим љубичастим цветом, постала је део националног идентитета и културне баштине Србије. Амблем празника, који се носи као знак сећања и поштовања према свим жртвама рата, састоји се од стилизованог приказа овог цвета, окруженог зелено-црном траком, мотивом који потиче од одликовања Албанске споменице из Првог светског рата.